Tak wiele razy odpowiadałam na pytanie, po co mi ta sztuka i dlaczego właściwie wybrałam artecoaching jako swoją coachingową specjalizację, że postanowiłam dziś podzielić się z Tobą powodami, dla których uważam, że sztuka ma ogromny wpływ na nasze życie. Dlaczego więc warto wpuścić twórczość do swojego życia?

Sztuka ma ogromną moc

Jaką? Już wyjaśniam! W dzieciństwie w każdym z nas zrodziła się potrzeba niekontrolowanego kontaktu ze sztuką. Tuż po urodzeniu, najlepiej rozwiniętym ze wszystkich zmysłów jest słuch achat de viagra en france. Odpowiada za naszą wczesną fascynację dźwiękami. Na drugim miejscu rozwinięty jest węch – nie bez powodu, bo to on pozwala noworodkowi rozpoznać mamę. Kolejne miejsce zajmują dotyk i smak, a dopiero jako ostatni rozwija się wzrok. Na drodze życia doświadczenia, które nas kształtują, w większości z nas spychają potrzebę wykorzystania wszystkich zmysłów na daleki plan. W dorosłym życiu proporcje rozwoju i priorytety wykorzystania zmysłów są bardzo odwrócone względem tych, z którymi przychodzimy na świat.

Jak to się dzieje?

Pierwszym naszym wzorcem i nauczycielem jest mama. To od niej przede wszystkim zależy, czy będziemy nadal rozwijać wszystkie zmysły. Mama, która śpiewa swojemu dziecku, nuci kołysanki, bądź tylko puszcza je z płyty – dba o to, by rozwijać słuch i wrażliwość swojego maleństwa. Także rozmawiając z dzieckiem, gdy używa różnej tonacji głosu, mówi głośniej lub ciszej, pomaga maluszkowi rozwijać ten zmysł. Masaże, przytulanie i wspólne fizyczne zabawy rozwijają zmysł dotyku – podobnie jak wszelkie prace plastyczne. Zabawy rozwijające nie muszą być drogie. Jeśli nie masz plasteliny, możesz skorzystać z masy solnej domowej roboty lub innego ciasta. Zapraszanie dziecka do zabawy w kuchni, do poznawania smaków i zapachów różnych produktów spożywczych – to wszystko można ubrać w zabawę już od najmłodszych lat. Dzięki takim zabawom rozwijamy zmysły dziecka i jego wrażliwość. Czas przed pójściem dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły jest niezwykle istotny w rozwijaniu małego człowieka i jego wrażliwości na sztukę.

System edukacji narzuca naukę plastyki i muzyki. Lekcje tych przedmiotów rzadko budzą w uczniach pozytywne skojarzenia. Wplatanie kreatywnego tworzenia w ocenę sprzyja rywalizacji, która naturalnie zaczyna zniechęcać dzieci do kreatywności i zabija w nich chęć do kontaktu ze sztuką. Krok po kroku człowiek dorasta tracąc zapał do wykorzystywania wszystkich zmysłów i korzystania z dobrodziejstw, jakie niesie sztuka. W dorosłym życiu zapominamy, jak ogromne znaczenie ma dla nas sztuka.

 

Sztuka w życiu i jej znaczenie

Po co nam sztuka? Sztuka rozwija wrażliwość. Sztuka pobudza zmysły i wyobraźnię. Sztuka przenosi nas w przyjemne miejsca, gdy jest nam źle. Sztuka towarzyszy nam na każdym kroku naszego życia poprzez muzykę w radio czy plakaty na przystankach. Sztuka poprawia nam humor, gdy spotykają nas złe chwile. Sztuka… Co jeszcze nam daje? Przekonaj się oglądając poniższy film!

 

 

A jakie miejsce zajmuje sztuka w Twoim życiu?

Jak często korzystasz z jej dobrodziejstw?

 

X

Ale bez względu na to, jak często otwierasz drzwi swojego życia dla sztuki, pamiętaj:

 

 

Jesteś wyjątkowa. Nie daj sobie wmówić, że masz być taka jak wszyscy.

rusz tyłek i BĄDŹ SOBĄ!

 

 

 

 

var hupso_services_t=new Array(„Twitter”,”Facebook”,”Pinterest”,”Linkedin”,”Email”);var hupso_background_t=”#EAF4FF”;var hupso_border_t=”#66CCFF”;var hupso_toolbar_size_t=”big”;var hupso_twitter_via = „BabskieTabu”;var hupso_image_folder_url = „”;var hupso_twitter_via=”BabskieTabu”;var hupso_url_t=””;var hupso_title_t=”Czy sztuka w życiu jest potrzebna?”;
Exit mobile version