Odwaga by nie zamykać się w gettach

Zdarza się, że robisz coś z najlepszą intencją, a ktoś obok posądza Cię o złośliwość i brak uprzejmości.

Zdarza się, że dzielisz się przemyśleniami, poglądami, opinią, a Twój rozmówca czuje się atakowany i oceniany.

Zdarza się, że jesteś szczera i bezpośrednia, nazywasz rzeczy po imieniu, mówisz głośno o czymś, co inni chcą zamieść pod dywan i w efekcie ludzie wokół wypychają Cię poza nawias niczym trędowatą. Wyrzucają ze znajomych na FB, blokują Cię, zrywają kontakt.

Zdarza się…


Zdarza się, że to Ty posądzasz kogoś o złe intencje, bo słowa tej osoby wywołały w Tobie silne emocje.

Zdarza się, że czujesz się atakowana przez kogoś, kto się z Tobą nie zgadza, choć osoba ta nie mówi o Tobie tylko o Twoich poglądach, opiniach czy wypowiedziach.

Zdarza się, że to Ty czujesz się źle w zetknięciu ze szczerością i bezpośredniością drugiej osoby. Zdarza się, że to Ty wypychasz poza nawias, wyrzucasz ze znajomych na FB, blokujesz i zrywasz znajomość z tymi, którzy mówią coś, co Tobie się nie podoba. Z tymi, którzy dyskutują na ważne tematy i nie trzymają języka za zębami tam, gdzie reszta.

W ten sposób zamykamy się w gettach.


W ten sposób otaczamy się ludźmi wyłącznie podobnymi do nas.

W ten sposób tracimy rzeczywisty obraz świata.

Szczególnie dziś, gdy takie tematy jak polityka, wiara, religia, przekonania, orientacja seksualna, aborcja itd. coraz rzadziej są zamiatane pod dywan i ukrywane w najciemniejszym kącie szafy, warto pielęgnować w sobie odwagę by zostać zamiast uciekać.

By pozostać w kontakcie z tym światem, który zderza nas z tym, co dla nas trudne.

By oprzeć się pokusie ucieczki do własnego getta z trawą pomalowaną na zielono.

Kiedy akceptujesz siebie, nie musisz zamykać się w gettcie


W każdej dyskusji, która budzi Twoje silne emocje, warto najpierw sprawdzić, czy słowa rozmówców poruszają Cię, bo dotyczą Ciebie jako całości, czy też ktoś po prostu się z Tobą nie zgadza. Czy bolą Cię odmienne poglądy drugiej osoby, czy krytyka? Jeśli boli Cię krytyka, sprawdź, co konkretnie jest krytykowane. Ty? A może tylko Twoje słowa? Twoje przekonania?

Świadomość siebie pomaga wzmacniać akceptację siebie. A akceptacja siebie pomaga spojrzeć z dystansem na słowa drugiej osoby. Akceptacja siebie jest bezpośrednio związana z pewnością tego, kim jesteś. Akceptacja siebie jest jak tarcza, która sprawia, że krytyka Cię nie rani. Nie rani Cię to, że ktoś podważa Twoje zdanie. Nie czujesz zagrożenia w takich sytuacjach. Więc nie masz potrzeby odgradzać się od tych, którzy wierzą, myślą czy czują inaczej niż Ty.

Akceptacja siebie daje Ci odwagę, by nie uciekać do getta pełnego ludzi podobnych do Ciebie i trawy pomalowanej na zielono.

I to wystarczy. Wystarczy, że jesteś wystarczająca. Taka jaka jesteś.

Masz ochotę poszerzyć swoją samoświadomość?
Chętnie ci pomogę. Zapraszam Cię do poznania 44 prostych sposobów na zwiększanie akceptacji siebie. Zostaw poniżęj Swoje dane, a codziennie przez 44 dni otrzymasz email prezentujący jeden z czterdziestu czterech prostych sposobów na zwiększenie samoakceptacji. Poznaj te sposoby i wybierz kilka – 2, 3, 4 – które będziesz stosować. Dzięki nim zaczniesz pracę nad sobą i akceptacją siebie. To prosty krok i bezbolesny.
Na jaki adres chcesz otrzymywać emaile z 44 sposobami na zwiększenie akceptacji siebie?
Zapisuję się!

Twoje dane będą przechowywane zgodnie z zasadami RODO. Administratorem będzie Time4HR Katarzyna Bogusz-Przybylska.

A jeśli chciałabyś spotkać inne kobiety, które są mami i pragną jak najlepiej odnaleźć się w tej roli, które pracują nad akceptacją siebie – dołącz do mojej grupy na Facebooku i Zostań Babką WielkoMocną. Spotkasz tam inne kobiety, które czują podobnie jak Ty.

Rozejrzyj się! Może wśród Twoich znajomych są osoby, które marzą, ale nie działają – udostępnij im ten tekst. Może właśnie tego artykułu potrzebują, by pozbyć się lęku i zacząć być po swojemu?

Pamiętaj, jesteś wystarczająca taka jaka jesteś.

BĄDŹ PO SWOJEMU
i nie daj sobie wmówić, że masz być taka jak inne!

artecoaching warszawa Katarzyna Bogusz-Przybylska ARTECOACH (podpis)

 

zdjęcie w nagłówku: canva.com

Share Button