Mam kryzys. I co dalej?

utworzone przez | kwi 3, 2023

Kryzys.

Popularne pojęcie na dużą skalę.

Kryzys wartości.

Kryzys wiary.

Kryzys klimatyczny.

Kryzys gospodarczy.

Na co dzień kryzys kojarzy się przede wszystkim z wielkimi tragediami w życiu.

Wojna.
Śmierć.
Zdrada.
Poronienie.
Wypadek.
Zawał.
Nowotwór.
Napad.
Pożar.
Gwałt.
Zwolnienie z pracy.

Tymczasem kryzys jest bardziej powszechny. Bardziej codzienny. Bliższy niż myślisz.

Kryzysu doświadczasz wtedy, gdy nagle dzieje się w Twoim życiu coś niezwykle dla Ciebie ważnego, wywracającego Twój świat do góry nogami i masz poczucie, że przestajesz sobie radzić. Kryzysu doświadczasz wtedy, gdy czujesz, że zaburzona została Twoja równowaga i tracisz grunt pod nogami. To także sytuacje, w których masz poczucie ogromnej porażki i klęski. Gdy tracisz poczucie bezpieczeństwa a emocje (zwłaszcza lęk, poczucie winy, gniew czy złość) zaczynają przejmować władzę nad Twoim życiem, myślami i działaniami. Zapominasz co to poczucie bezpieczeństwa czy ulgi. Tracisz kontrolę. Pojawia się niepewność dotycząca tego, co będzie dalej.

Wg Caplana kryzys to sytuacja, w której osoba napotyka na przeszkody w realizacji ważnych życiowych celów, których nie jest w stanie pokonać w oparciu o dotychczasowe sposoby zaradcze.

Kryzys jest odczuciem subiektywnym. To jeden z powodów, dla których radzimy sobie same. Nie sięgamy po pomoc. Nie zwracamy się o wsparcie do bliskich z rodziny czy do przyjaciół. W końcu utrata sensu życia to jest coś, czego nie widać. Spadek satysfakcji z życia to coś, co trudno zrozumieć innym – w końcu masz wszystko, czego potrzeba do szczęścia. Wypalenie zawodowe również może być kryzysem, który Twoje otoczenie być może bagatelizuje wmawiając Ci, że Ci się w głowie poprzewracało, że powinnaś być zadowolona ze świetnego etatu i wysokiego wynagrodzenia. Tymczasem nawet awans może być kryzysem, a Ty nie sięgasz po wsparcie, bo umniejszasz siebie… Bo czujesz wstyd… Bo boisz się być oceniona jako słaba…

Z własnego doświadczenia wiem, że w obliczu kryzysów, których doświadczamy, najczęściej zostajemy same. Najczęściej z własnego wyboru. Ze wstydu.

Są sytuacje, kiedy szczególnie ważne jest wsłuchanie się we własne potrzeby. Taką sytuacją jest kryzys.

Kryzys to sytuacja, kiedy szczególnie ważne okazuje się wsparcie z zewnątrz. Interwencja kryzysowa to forma wsparcia nie tylko dla osób, które wydają się mieć znacznie poważniejsze problemy od Twoich. Jesteś ważna. Jesteś wartościowa. Ty również zasługujesz na opiekę i wsparcie wtedy, gdy dotyka Cię kryzys, gdy jest Ci źle. Sięgnij po nie. Zasługujesz na spokój i szczęście.

***

Jeśli czujesz, że twoje życie się posypało. Masz trudności, by sobie poradzić z wydarzeniami. Myśli spędzają Ci sen z powiek. Wciąż czujesz się zaniepokojona, zmęczona, zatroskana. Opowiedz mi o tym. Umów się na spotkanie i znajdźmy rozwiązanie, które Ci pomoże. Napisz do mnie – Kasia@BabskieTabu.pl lub KLIKNIJ TUTAJ i umów się na spotkanie już teraz!

Pamiętaj, jesteś wystarczająca taka jaka jesteś.

BĄDŹ PO SWOJEMU
i nie daj sobie wmówić, że masz być taka jak inne!

 

 

zdjęcie w nagłówku: canva.com

Nazywam się Kasia Bogusz-Przybylska i jestem twórczynią Babskiego Tabu.

Jako terapeutka i coach wspieram kobiety w odbudowaniu akceptacji siebie. Dzięki niej odzyskują odwagę, pewność siebie i poczucie własnej wartości. Przeprowadzę Cię przez proces wewnętrznej przemiany, dzięki któremu zmienisz frustrację w akceptację siebie, a wewnętrzny chaos w poczucie spokoju i spełnienia. Zadaję pytania, które pomogą Ci zaakceptować siebie i bez poczucia winy poczuć, że jesteś wystarczająca taka jaka jesteś, byś odzyskała odwagę do bycia po swojemu każdego dnia. Pracuję w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach (PSR, TSR).

Moje motto: jesteś wystarczająca – taka jaka jesteś. Bądź po swojemu! 
<dowiedz się więcej o mnie>

 

Exit mobile version