Jaka jest różnica między terapią i psychoterapią?

utworzone przez | wrz 11, 2023

Terapia i psychoterapia to terminy często używane zamiennie, ale istnieje pewna subtelna różnica między nimi. Oto ich główne różnice:


Zakres problemów:


Terapia:
Termin „terapia” jest ogólny i może obejmować szeroki zakres działań mających na celu poprawę zdrowia psychicznego, emocjonalnego lub fizycznego. Może być stosowana do leczenia różnych problemów, w tym problemów zdrowotnych, takich jak rehabilitacja fizyczna, a także problemów emocjonalnych czy psychologicznych. Możemy więc mówić o terapii psychologicznej, ale także np. terapii ręki, terapii farmakologicznej itp.
Psychoterapia: Jest to konkretny rodzaj terapii, która skupia się na leczeniu i poprawie zdrowia psychicznego oraz emocjonalnego pacjenta. Psychoterapia ma na celu głębsze zrozumienie i rozwiązanie problemów emocjonalnych, behawioralnych czy psychicznych. Jest bardziej ukierunkowana na rozmowy i interakcję między pacjentem a terapeutą, przy użyciu technik psychologicznych. Jeśli mówimy o Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach to zaliczamy ją do działań psychoterapeutycznych. Natomiast zasady i narzędzia TSR są stosowane również w innych obszarach życia i wówczas mówimy o wykorzystaniu Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (np. w edukacji, organizacjach czy coaching).


Wykształcenie i specjalizacja:

Terapeuci: Osoby oferujące terapię mogą mieć różne poziomy wykształcenia i specjalizacje, w zależności od rodzaju terapii, którą świadczą. Terapeuci mogą być fizjoterapeutami, terapeutami zajęciowymi, pracownikami socjalnymi itp.

Psychoterapeuci: Są to specjalnie wyszkoleni profesjonaliści, którzy posiadają zaawansowane wykształcenie w dziedzinie psychologii lub psychoterapii. Pracują nad bardziej zaawansowanymi problemami emocjonalnymi i psychicznymi oraz często korzystają z określonych technik terapeutycznych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia psychodynamiczna czy terapia interpersonalna.

W TSR powstało jasne rozróżnienie, kto może nazywać się terapeutą a kto psychoterapeutą w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Uzyskanie obu tytułów wymaga przejścia procesów certyfikacji, których zasady zostały stworzone w 2023 roku przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów TSR i opisane TUTAJ..


Czas trwania:

Terapia: Może mieć różny czas trwania, w zależności od rodzaju problemu i celów terapeutycznych. Może być krótka, średnia lub długotrwała.

Psychoterapia: Zazwyczaj jest bardziej zaawansowaną i długotrwałą formą terapii, która często obejmuje regularne sesje terapeutyczne prowadzone przez dłuższy okres czasu, aby osiągnąć głębsze zmiany w funkcjonowaniu psychicznym pacjenta.


Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach
zaliczana jest do terapii krótkoterminowych, a jej czas trwania oraz częstotliwość spotkań ustala terapeuta wraz z klientem na pierwszym spotkaniu.


Podsumowując, psychoterapia jest bardziej wyspecjalizowaną formą terapii, skupiającą się na leczeniu problemów emocjonalnych i psychicznych, podczas gdy terapia to bardziej ogólny termin, który może obejmować różne rodzaje interwencji terapeutycznych, w tym także psychoterapię. Wybór między terapią a psychoterapią zależy od rodzaju problemu, który chcesz rozwiązać, i poziomu wsparcia, jakiego potrzebujesz.

Pamiętaj, #wiedzanieboli!

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych, niech Twoi znajomi również wiedzą o moim cyklu #TSRbeztajemnic, w ramach którego w prostych słowach odpowiadam na pytania z zakresu psychologii, psychoterapii i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

 

zdjęcie w nagłówku: canva.com

Nazywam się Kasia Bogusz-Przybylska i jestem twórczynią Babskiego Tabu. Jako terapeutka i coach wspieram kobiety w odbudowaniu akceptacji siebie. Dzięki niej odzyskują odwagę, pewność siebie i poczucie własnej wartości. Przeprowadzę Cię przez proces wewnętrznej przemiany, dzięki któremu zmienisz frustrację w akceptację siebie, a wewnętrzny chaos w poczucie spokoju i spełnienia. Zadaję pytania, które pomogą Ci zaakceptować siebie i bez poczucia winy poczuć, że jesteś wystarczająca taka jaka jesteś, byś odzyskała odwagę do bycia po swojemu każdego dnia. Pracuję w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach (PSR, TSR). Moje motto: jesteś wystarczająca – taka jaka jesteś. Bądź po swojemu!  <dowiedz się więcej o mnie> lub umów się na spotkanie korzystając z zakładki <KONTAKT>  
Exit mobile version