Kiedy otrzymałam propozycję z wydawnictwa Znak, aby zrecenzować nową książkę o nawykach, pomyślałam: no tak, kolejny amerykański poradnik, który na trzystu stronach zamyka cudowną receptę na całe zło tego świata. Na szczęście propozycję przyjęłam, dzięki czemu mogłam zweryfikować swój pogląd i przekonać się, że książka Gretchen Rubin „LEPIEJ! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”, ze szczęściem ma realnie mniej wspólnego niż z bardzo praktycznym podejściem do pracy nad nawykami, o których ostatnio jest bardzo głośno w rozwojowym świecie.

Do książki podeszłam z dużym sceptycyzmem i niechęcią. Cóż bowiem odkrywczego można jeszcze napisać o nawykach i ich zmienianiu? Cóż przełomowego? Przecież porad na to, jak zmienić swoje nawyki, jak nad nimi pracować było już mnóstwo!

A jednak. Muszę przyznać, że doznałam cudownego rozczarowania, bo autorka podchodzi do nawyków z zupełnie innej perspektywy. Takiej, która jest niezwykle spójna z moimi przekonaniami i tym wszystkim, do czego zachęcam Was w ramach Babskiego Tabu.

Dlaczego warto przeczytać książkę: „Lepiej! 21 strategii by osiągnąć szczęście”?

POWÓD 1: Bardzo dobre merytoryczne podstawy

Tak, tak, wiem, że zanudzanie wynikami badań naukowych każdego może uśpić w piętnaście sekund (i nie raz zasypiałam z nosem w poradnikach). Tu jest inaczej. Rubin daje minimum wiedzy naukowej, ale w tak przystępny sposób, że to w ogóle nie boli.

POWÓD 2: Książka pomaga poszerzyć samoświadomość i to w oparciu o konkretny model czterech tendencji przeznaczenia

Alleluja!!! Nareszcie ktoś napisał książkę o tym, że aby zmienić nawyk, wcale nie trzeba zmieniać siebie! Jak więc tego dokonać? Dzięki samopoznaniu. Kiedy lepiej rozumiesz siebie, trafniej dobierasz skuteczne dla siebie formy rozwoju, pracy i działania. Żyjesz po swojemu, po swojemu osiągasz cele i… po swojemu zmieniasz nawyki! A wszystko to idzie sprawniej, jeśli znasz swoją dominującą tendencję przeznaczenia. Nazwa bardzo górnolotna, a kryje się za nią po prostu Twoje podejście do realizacji różnych zadań. Najważniejsza informacja jest taka, że podejście to jest tak głęboko zakorzenione w naszej osobowości, że nie da się go zmienić. A skoro się nie da, to trzeba się nauczyć wyciągnąć z niego to, co najlepsze. Książka Rubin pokazuje, jak to zrobić w kontekście pracy nad nawykami.

POWÓD 3: Czytasz i wiesz

Książka została napisana tak, że czytelnik najpierw poznaje siebie lepiej w różnych kategoriach opisu pewnych cech osobowości, by potem dowiedzieć się, jak szeroki jest wachlarz możliwych działań, z którego może wybierać te, które są indywidualnie najodpowiedniejsze. Kończąc lekturę książki będziesz wiedziała, jakie metody pracy nad nawykami są skuteczne w Twoim indywidualnym przypadku i dlaczego. To nie jest książka wypełniona po brzegi narzędziami i ćwiczeniami, których nigdy nie wykonasz. Za to czytając poszerzasz samoświadomość, proces dzieje się samoistnie w trakcie czytania, a „po godzinach” nie musisz robić właściwie nic, bo już wiesz co i jak masz robić.

POWÓD 4: Bardzo lubię testy i narzędzia pomagające zgłębić własną osobowość.

A Rubin takie narzędzie stworzyła. Do tego jest ono dostępne po polsku zupełnie za darmo. Krótki kwestionariusz pozwala odkryć, która z 4 tendencji przeznaczenia jest dominująca w Twoim przypadku. W krótkim raporcie otrzymujesz dokładny opis odpowiadającego Ci profilu.

Test dostępny jest >>TUTAJ<<

POWÓD 6: Książki nie czyta się łatwo

Tak, dobrze przeczytałaś. Wcale nie jest łatwo przeczytać tej książki i to jest bardzo duża zaleta. Większość poradników można przeczytać w 2-3h. Odstawiamy je potem na półkę i zapominamy o tym, że obiecałyśmy sobie przecież wykonać wszystkie ćwiczenia zawarte w poradniku. Z książką „Lepiej!” jest inaczej. Ona od razu zmusza do myślenia (to trochę podobnie do lektury „Biegnącej z wilkami” Pinacoli Estes). Czytasz i od razu zaczynają drgać w Tobie te struny, o których istnieniu zapomniałaś albo nie wiedziałaś. I to naprawdę daje tej książce moc.

A ze szczęściem książka wspólny mianownik znajduje w tym sensie, że przekonuje, że kluczem do lepszego życia jest zrozumienie i akceptacja siebie. Potem dopiero dzieją się cuda! 😉

Nie zachęcam Cię do przeczytania tej książki, bo jeśli powyższe powody Cię nie przekonały, to prawdopodobnie takiej akurat lektury nie potrzebujesz. Natomiast, zapraszam Cię do konkursu, w którym możesz wygrać książkę Gretchen Rubin „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”. Na czym polega konkurs?

 

KONKURS!!!

TWOJE ZADANIE KONKURSOWE:

 1. Narysuj siebie w swoim wymarzonym, idealnym życiu. Pamiętaj, że nie jest ważne, czy umiesz rysować, czy też nie. Zapraszam Cię do wyjścia poza strefę komfortu i poświęcenia chwili tylko dla siebie 🙂
 2. Zrób test Gretchen Rubin i poznaj Swoją tendencję przeznaczenia (test dostępny >>TUTAJ<<).
 3. Załącz zdjęcie Twojego rysunku w komentarzu pod tym postem a w treści komentarza napisz, jaka dominująca tendencja znalazła się w Twoim wyniku testu.
 4. Czekaj na wyniki i ogłoszenie lauratów!

PRZEBIEG KONKURSU:

 1. Zgłoszenia do konkursu są zbierane od momentu publikacji tego artykułu na blogu do godziny 23:59 10 lutego 2016.
 2. Wyniki zostaną ogłoszone 14 lutego 2016 na stronie www.BabskieTabu.pl oraz na fanpage’u Babskiego Tabu na Facebooku.
 3. Nagrodą w konkursie są 3 książki Gretchen Rubin „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”.
 4. Zwycięzcami konkursu będą 3 kobiety wyłonione przez organizatora konkursu drogą losowania.
 5. Szczegółowy regulamin konkursu można przeczytać >>TUTAJ<<

 

rusz tyłek i BĄDŹ SOBĄ!

WYNIKI KONKURSU:
W konkursie udział wzięło 13 Czytelniczek. W drodze losowania maszyna losująca widoczna na załączonych zdjęciach wybrała trzy zwyciężczynie, które otrzymają książkę Gretchen Rubin „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”, a są to:
– ANNA JAKONCZUK-STEPANIUK
– KAMILA
– SYLWIA P.

Z laureatkami skontaktuję się mailowo, a wszystkie uczestniczki konkursu otrzymają dodatkowo ode mnie prezent niespodziankę – bezpłatny dostęp do mojego kursu on-line KRÓTKI KURS AKCEPTACJI SIEBIE, który już niedługo ujrzy światło dzienne! Wszystkim serdecznie dziękuję, a laureatkom gratuluję!!!
Lepiej! 21 strategii wyniki konkursu

Share Button
 • Kamila

  Moje wyniki testu to wątpiący 🙂

 • Kamila

  Moje wyniki testu to wątpiący :). Zastanawiam się czy we właściwym miejscu udostępniłam obrazek,pozdrawiam serdecznie

 • Kasia – BabskieTabu.pl

  W bardzo dobrym! Super!

 • Kasia

  zrobiłam test i nie widzę wyniku:((( tylko komunikat the viewing session is not available or has expired.

 • Kasiu, ja nie jestem autorem tekstu, więc trudno mi coś tu rozstrzygać. Zachęcam, byś spróbowała jeszcze raz. Naprawdę warto! Trzymam kciuki.

 • Marcelina Górska

  Ja nie lubię rysować, ale chcę książkę, więc się zmotywowałam! Za to mój kot uwielbia jak rysuję i za to jej nie lubię. Czyli ogólnie jestem „Wątpiąca” – narzucanie nawyków z zewnątrz kompletnie mi nie odpowiada, z czym się w pełni zgadzam 😉

  Czytam Cię o czasu do czasu i chcę Ci podziękować – za to, że jesteś! 🙂
  Pozdrawiam ciepło,
  M.G.

 • Mój wynik testu to wątpiący i to chyba prawda, często wątpie w siebie 🙁 a to mój rysunek 🙂 rodzina, miłość, radość 🙂 ps. tylko proszę się nie śmiać 😉

 • Kasia – BabskieTabu.pl

  Śmiać? Jest przepiękny!!!! Dzięki! 🙂

 • Anna Bąk

  Wyszło mi, że jestem Wątpiącą 🙂 I zgadzam się z tym – zawsze rozmyślam nad zasadnością działania i chcę więcej i lepiej 🙂 Jestem mocno nastawiona na rozwój i dlatego mój obrazek zawiera aspekt wartości, jakimi chciałabym by było wypełnione moje idealne życie 🙂 Ach, i marzy mi się dom z takim oknem, przy którym będę mogła rozmyślać i tworzyć 🙂

 • Kasia – BabskieTabu.pl

  Cudnie! Ja też uwielbiam wielkie okna. Takie od podłogi do sufitu, z widokiem na las… 🙂

 • Joanna

  Twój typ to:ZOBLIGOWANYBez problemu spełnia oczekiwania płynące z zewnątrz, ale ma kłopot, by spełnić te wewnętrzne. Motywuje go to, że jest rozliczany zewnętrznie. Budzi się rano z pytaniem: co muszę dziś zrobić? Jest mistrzem dotrzymywania zobowiązań wobec innych i dotrzymywania terminów. Zobligowany potrzebuje kontroli zewnętrznej nawet wobec aktywności, które sprawiają mu przyjemność.

 • Ola

  Twój typ to:

  ZOBLIGOWANY

  Załączam mój nieudolny rysunek 🙂 Ja na koniu, plaża, zachód słońca, rozmarzyłam się 😉

 • Fajowo! Piękne marzenie, piękny cel! 🙂

 • Piękne ogromne serce! 🙂

 • i jest obrazek 🙂

 • Maria Malińska

  A mi wyszedł typ WĄTPIĄCY i mam problem by zeskanowac wyskakuje komunikat ze zaduża rozmiar ponad 2 MB zmniejszam i nic

 • Maria Malińska

  udało się,cieszę się, pozdrawiam Was wszystkie miłego dnia Wam życzę Maria

 • Brawo! 🙂

 • Cudny ogród! 🙂

 • Dziękuję 🙂 <3

 • Z testu Zobligowany.

 • Asia

  Typ z testu – wątpiący 🙂 I myślę, że to się zgadza. Załączam moją ilustrację – efekt wizualizacji podczas sesji coachingowej. Wszystkie jabłka w koszu, obrazujące różne aspekty życia, są dojrzałe, lśniące i zadbane. Chętnie przeczytam książkę 🙂 Mogę się nią potem podzielić z pozostałymi uczestniczkami konkursu.

 • Mój typ to PRYMUS

  Bez problemu spełnia oczekiwania, te zewnętrzne i wewnętrzne. Budzi się rano i od razu zastanawia, co ma dziś w planie i ile pozycji jest na liście rzeczy do zrobienia. Chce wiedzieć, czego się od niego oczekuje i chce te oczekiwania spełnić. Usiłuje nie popełnić błędu ani nikogo nie zawieść (z sobą samym włącznie). Ponieważ prymus czuje mocną potrzebę, by spełniać własne oczekiwania, ma też mocny instynkt samozachowawczy, który chroni go przed tendencją do spełniania oczekiwań innych.

  W razie wątpliwości: w rysunku specjalnie nie użyłam słowa WOLNYM jak ptak 😉

 • Margot

  Mnie wyszedł typ wątpiący – z czym się bardzo zgadzam 🙂 Cieszę się, że mam krytyczne podejście i robię tylko te rzeczy, które uważam za słuszne, sensowne i warte zachodu. Czasem jednak prowadzi to do przedłużających się debat ze sobą, zwłaszcza, jeśli chodzi o próby przekonania siebie do zabrania się za obowiązki wynikające z zewnątrz 😉
  A na zdjęciu ja na scenie – od jakiegoś czasu moim marzeniem jest zostać aktorką 🙂

 • Mój typ to wątpiący. Bardzo się zdziwiłam, bo traktowałam ten test raczej jako zabawę, a gdy przeczytałam wyniki, okazało się, że on dobrze oddał moją aktualną postawę 🙂 I tak poleciłam ten test kilku kolejnym osobom 😉 Cieszę się, że trafiłam na ten post z grupy na facebooku i newslettera 🙂 A rysowanie przypomniało mi stare dobrze czasy, gdy dużo rysowałam… Myślę, że wreszcie do tego wrócę niedługo… 🙂 i mogłabym teraz narysować jeszcze kilka takich obrazków, bo mam wiele wizji 😉

 • To rysuj, rysuj, rysuj dziewczyno!!! 🙂

 • Marzenia są po to, by je realizować, więc co stoi na przeszkodzie? 🙂

 • Co Cię powstrzymało przed słowem WOLNY?

 • Bardzo soczyście smaczna metafora 🙂

 • Aż czuję zapach kiełbasek z grilla 🙂 Cudownie dużo tych dzieci wokół!

 • anna jakonczuk-stepaniuk

  U mnie robienie testu też się nie powiodło… wyskakuje informacja o jakimś błędzie. Ale tak na czuja i z obserwacji skonfrontowanych z opisami poszczególnych typów, to widzę, że mam najwięcej z buntownika z lekką domieszką wątpiącego 🙂

 • Ze względu na męża :). Nie chce być samotnym ptakiem, tylko być wolna, niczym nieograniczona, nieskrępowana realizując swoje cele i marzenia. I nie bać się tego. By jak ptak szybować, bo to w jego naturze jest naturalne.

 • Marcelina, dodaję oficjalnie Twój rysunek z podziękowaniem za moc ciepłych słów 😉

 • Dziewczyny! Wszystkim Wam OGROMNIE dziękuję za udział w konkursie. Wyniki zamieściłam powyżej w treści posta. Gratuluję laureatkom, gratuluję wszystkim uczestniczkom. Każda z Was dostanie ode mnie e-mail dotyczący kursu, jak tylko będę puszczać w świat informacje o nim 🙂

 • GRATULUJĘ! ZOSTAŁAŚ LAUREATKĄ KONKURSU! WYGRAŁAŚ KSIĄŻKĘ GRETCHEN RUBIN!

 • SYLWIA, GRATULUJĘ! ZOSTAŁAŚ LAUREATKĄ KONKURSU! WYGRAŁAŚ KSIĄŻKĘ GRETCHEN RUBIN!

 • ANNA, GRATULUJĘ! ZOSTAŁAŚ LAUREATKĄ KONKURSU! WYGRAŁAŚ KSIĄŻKĘ GRETCHEN RUBIN!

 • Bardzo dziękuję :))))

 • Pingback: Zainspiruj się, poznaj zasoby, narzędzia, wydarzenia, odc. 1 | Cyfrowi humaniści()