O moim modelu bycia sobą pisałam już w dwu postach. Przyszedł czas na trzecią odsłonę.W poście „Cztery rodzaje przestrzeni” wyjaśniłam Ci, jakie podstawowe warunki musisz Sobie zapewnić, żeby mieć możliwość i przestrzeń na własny rozwój i bycie sobą. W tekście „Trzy obszary codziennego bycia” pisałam o rolach, które każda z nas pełni w swoim życiu i jak je pogodzić.

Przyszedł czas na trzecią część, opis trzech pytań i trzech kroków, które zbliżają Cię do BYCIA SOBĄ.

 

KROK 1: WIEM KIM JESTEM.

Żeby zacząć być sobą musisz wiedzieć, kim jesteś. Nie da się tego przeskoczyć. Po prostu musisz poznać siebie. Wiedzieć, co lubisz, a czego nie. Wiedzieć, co i kto sprawia Ci przyjemność, a co i kto – nie. Musisz wiedzieć, jakie są Twoje motywatory życiowe i jakimi wartościami wewnętrznymi się kierujesz. Musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie ważne. Musisz nauczyć się swoich lęków i obaw. Znać swoje słabe punkty, ale też talenty i mocne strony. Musisz mieć pełen obraz siebie. Niezakłamany. Prawdziwy. Szczery. Płynący prosto z serca. Tylko tak polubisz siebie 😉

12

KROK 2: WIEM, CZEGO CHCĘ. WIEM, DOKĄD ZMIERZAM. WIEM, KIM CHCĘ BYĆ.

Kolejny krok polega na zastanowieniu się, kim chcesz być. Dokąd zmierzasz. Gdzie chciałabyś być, kiedy będziesz staruszką. Jakie życie zostawiać, kiedy będziesz umierać. Musisz znać swój życiowy cel. Musisz rozwinąć wodze fantazji, dać się ponieść sercu i marzeniom. A potem stwierdzić jasno i dobitnie. Tak! Tak ma wyglądać moje życie! Taka chcę być! Tak chcę żyć! Kiedy wiesz, czego chcesz i dokąd zmierzasz, łatwiej podejmujesz decyzje. Są Ci one bliższe, bo oparte na Twoim wnętrzu. Wiedza o tym, dokąd zmierzamy, jest jak latarnia, która oświetla nam drogę w najbardziej mgliste, dżdżyste, smutne, ponure i ciemne dni. Ważne, żebyś pamiętała, że ten cel nie musi być stały w czasie. Może ewoluować, zmieniać się. Każdy cel i każda jego zmiana musi płynąć z Twojego wnętrza i być w zgodzie z prawdziwą Tobą.

16

 

KROK 3: WIEM, JAK TAM DOTRĘ.

To najtrudniejsza część planu. Ale tylko pozornie. Gdybym zapytała Cię od razu, co musisz zrobić, żeby być szczęśliwą, trudno by Ci było odpowiedzieć wprost. Ale po wykonaniu dwóch pierwszych kroków, odpowiedź przychodzi łatwiej. Kiedy już wiesz, kim jesteś i dokąd zmierzasz, znacznie łatwiej przychodzi określenie Twoich potrzeb. Bo tak naprawdę budowanie planu na osiągnięcie celu jest niczym innym jak poszukiwanie własnej drogi, własnego sposobu – w tym przypadku – własnego sposobu na życie. Patrząc na to, kim jesteś i na to, gdzie chcesz być, z łatwością znajdziesz wszystko to, co Cię wspiera na Twojej drodze. Bez problemu zobaczysz też wszystkie braki i przeszkody. A stąd już bardzo prosta droga do szukania rozwiązań. Do szukania sposobów, jak wykorzystać swoje mocne strony i talenty, żeby  pozbyć się przeszkód i uzupełnić braki.

 

A więc DO DZIEŁA!

Czas na ćwiczenie!

NARYSUJ PLAN NA SIEBIE

Rozwój nie boli (1)

A Ty, kim jesteś?

Kim chcesz być? Czego pragniesz? Dokąd zmierzasz?

Jak tam dotrzesz?

Jeśli masz ochotę – napisz w komentarzu pod tym postem.

Nie zwlekaj!

Rusz tyłek i BĄDŹ SOBĄ!

Podpis Kasia

* * *

Share Button