Zgodnie ze starą tunezyjską tradycją, każde wesele powinno trwać pięć dni. Każda Panna Młoda powinna mieć inny strój na każdy dzień świętowania. Kobieta wchodząca w rolę żony maluje się i ubiera, by pokazać mężowi i gościom weselnym jak wiele jest warta. Po weselu zajmuje się mężem, domem, dziećmi… W bogatych domach to jej jedyne obowiązki. W tych mniej zamożnych – gotuje, sprząta, a niejednokrotnie pracuje wspólnie z mężem na utrzymanie rodziny.

Zastanawiałaś się, w jakich rolach funkcjonujesz każdego dnia? Jakie role wypełniasz z pasją? A które najchętniej wykreśliłabyś ze swojego życia? Patrzyłaś z boku, ile tego naprawdę jest? Próbowałaś zastanowić się, które z nich są dla Ciebie najważniejsze?

Ja patrzyłam. Właściwie ciągle patrzę. Za każdym razem, kiedy weryfikuję mój sposób życia, aby wydobyć z każdego dnia jeszcze więcej potrzebnej mi przestrzeni, szczęścia i spełnienia.

 

Zacznijmy dziś od ćwiczenia:

 KIM JESTEŚ – OKREŚL SWOJE ŻYCIOWE ROLE

 Rozwój nie boli (1)

 

 

Kiedy ja robiłam to ćwiczenie, wszystko, co robię, role jakie pełnię zamknęłam w trzech grupach:

ŻYCIE RODZINNE

 

To sfera obejmująca wszystkie działania z prowadzeniem domu (Kucharka, Sprzątaczka, Dostawca zakupów itp.) oraz relacjami z osobami bliskimi (Mama, Córka, Siostra, Żona, Przyjaciółka itp.). Życie rodzinne jest konieczne do BYCIA SOBĄ, bo przecież nie możesz być prawdziwa udając, że nigdy nie miałaś mamy lub bliskiej przyjaciółki!

Czy w swoim ćwiczeniu także wyodrębniłaś taki obszar?

Dobra informacja jest taka, że w tym obszarze wiele ról z prowadzeniem domu można delegować na męża, dzieci, gosposię. Oczywiście, wymaga to nakładu pracy, czasu i/lub pieniędzy, ale jest możliwe.

Zła wiadomość jest taka, że nigdy nie przestaniesz być w relacji z osobami bliskimi. Ale (jak wszystko) można to zamienić w atut!

 

POŁĄCZ ROLE I ZAOSZCZĘDŹ CZAS!

Pomyśl, które role mogłabyś połączyć i w ten sposób zaoszczędzić czas. Możesz umówić się z przyjaciółką lub siostrą, na wspólne sprzątanie czy gotowanie – zobaczysz, o ile sprawniej i przyjemniej się poczujesz wykonując rutynowe obowiązki. Wspólna praca często idzie sprawniej! Masz sąsiadkę, która również ma małe dziecko? Spędźcie razem kilka popołudniowych godzin, a kiedy dzieci się zaprzyjaźnią, będziecie mogły zostawiać je od czasu do czasu pod swoją nawzajem opieką!

 

 

ŻYCIE ZAWODOWE

 

To sfera obejmująca wszystkie działania związane z zarabianiem pieniędzy i działalnością charytatywną. Chodzi o wszystko to, co robisz, a co nie przekłada się bezpośrednio na życie rodzinne. Prowadzisz własną firmę? Pracujesz na etacie? Planujesz założenie firmy? To właśnie te role dają Ci spełnienie w karierze, poczucie satysfakcji z zawodowego życia. Jest to ważne dla wszystkich kobiet, których wartości wewnętrzne są związane z karierą zawodową. Dla których kariera jest ważna.

Bardzo trudno wyeliminować jakiekolwiek zadania z tego obszaru (szczególnie, jeśli pracujesz na etacie). Jednak możesz się przyjrzeć, czy nie dasz rady pewnych rzeczy robić sprawniej.

 

A jeśli ta sfera bardzo Ci dokucza, jest źródłem frustracji i stresu, warto zastanowić się, czy nie powinnaś poszukać innej drogi zawodowej, bliższej Twoim pasjom! Chętnie pomogę Ci na nowo zbudować najbardziej bliską Twojemu sercu ścieżkę kariery!

 

 

ŻYCIE OSOBISTE

 

Czyli Tylko Twoje życie. Role związane z tym, co robisz wyłącznie dla siebie. Rzeczy i zadania, które robisz dla swojego rozwoju, odpoczynku, poszerzania samoświadomości. Przestrzeń fizyczna, psychiczna, czasowa i finansowa, którą dajesz samej sobie. Czy taki obszar znalazł się w Twoim ćwiczeniu? Jak go nazwałaś? Jakie role w nim umieściłaś? Jaką proporcję zajmuje w stosunku do pozostałych obszarów, które wyodrębniłaś? Myślisz, że można BYĆ SOBĄ bez tego obszaru?

 

 

BYĆ SOBĄ to pełnić w życiu różne role. BYĆ SOBĄ można tylko wtedy, kiedy te role pomagają Ci wypełnić Twoją życiową misję. Kiedy są zgodne z Twoimi wewnętrznymi wartościami. Kiedy czujesz się w nich dobrze, a wypełniając je lubisz siebie. Kiedy się nie naginasz.

 

Dlatego Babskie Tabu to miejsce, w którym będę dzieliła się moimi sposobami na to, jak odnaleźć harmonię i własne miejsce pomiędzy tymi trzema sferami życia. Tak, by odnaleźć siebie nie rezygnując z żadnej z nich, jeśli sama nie będziesz tego chciała.

 

 

Czytaj Babskie Tabu, polecaj je kobietom z Twojego otoczenia,

Bo im więcej wokół nas kobiet żyjących w zgodzie ze sobą, tym lepszy staje się świat!

Dlatego

Rusz tyłek i BĄDŹ SOBĄ!

Podpis Kasia

Share Button