Było już o Czterech rodzajach przestrzeni, było o Codziennych rolach, z którymi się mierzymy jako kobiety, były też Trzy kluczowe pytania. Przyszedł czas na podsumowanie i przedstawienie Ci mojego autorskiego modelu BYCIA SOBĄ. Ten artykuł jest długi, ale kluczowy dla naszej dalszej wspólnej pracy.

 

Model, który stworzyłam powstał w oparciu o moją wiedzę psychologiczną oraz doświadczenia i wnioski płynące z rozmów z kobietami, które spotykam na mojej drodze. Tak jak wiesz, jestem coachem (więcej o tym, jak pracuję możesz poczytać >> TUTAJ << ). Przez ostatnie lata, prowadząc procesy coachingowe miałam do czynienia z przeróżnymi kobietami. Przychodziły do mnie w różnych momentach swojego życia. Wszystkie łączy kilka cech: pragnienie zmiany, brak kontaktu z prawdziwymi potrzebami, niskie poczucie własnej wartości, niepewność jutra, lęk przed sukcesem i poczucie zagubienia. Każda na swój sposób określała życiowy cel. Każda na swój sposób docierała do własnej drogi i sposobu na szczęście. Każda na spotkaniu ze mną uroniła co najmniej kilka łez, które zmyły ból przeszłości otwierając tym samym przestrzeń na nowe. Każda docierała do wewnętrznych pokładów uśpionej energii po to, by odzyskać błysk w oku. Każda kończyła pracę ze mną umocniona w wiarę we własne siły i wartość, świadomość swoich głębokich potrzeb oraz przyzwolenie na troskę o siebie. Kończąc pracę ze mną każda z moich klientek wychodziła bardziej niż dotąd BĘDĄC SOBĄ.

Coaching polega głównie na słuchaniu, obserwowaniu i wyciąganiu wniosków. Moje słuchanie, obserwowanie i wnioski doprowadziły mnie do przekonania, że każda kobieta zasługuje w życiu na szczęście i spełnienie. Każda kobieta ma swój własny sposób i drogę, by czuć się w życiu dobrze. A kluczem do tego wszystkiego jest samoświadomość. Tak powstał MODEL BYCIA SOBĄ.

 

MODEL BYCIA SOBĄ Katarzyny Bogusz-Przybylskiej

Mój model pokazuje, jakie warunki muszą być spełnione, żebyś mogła odnaleźć swoją wewnętrzną harmonię i czuć się sobą każdego dnia. Czuć się sobą, czyli czuć się ze sobą dobrze. Znać swoje wartości i podejmować wybory zgodnie z nimi. Podejmować decyzje, które nie wzbudzają wyrzutów sumienia, ale dodają skrzydeł. Być sobą to odnaleźć swoje miejsce na mapie życia i trwać w nim z pełną świadomością niosącą poczucie radości, spełnienia i dobrobytu.

17

 

PODSTAWĄ JEST PRZESTRZEŃ

 

Żeby szukać Siebie i drogi do BYCIA SOBĄ trzeba stworzyć dla Siebie przestrzeń. Tak tak. Stworzyć, zorganizować, zadbać. Nie masz wyjścia. Po prostu musisz wyjść poza komfortową strefę narzekań i użalania się nad sobą, wziąć sprawy w swoje ręce i na miarę swoich możliwości dać sobie:

– Przestrzeń czasową – innymi słowy, musisz mieć czas tylko dla Siebie. Może to być pół godziny dziennie, godzina w tygodniu, ale ważne jest, żeby to był tylko Twój czas. Więcej o tym możesz przeczytać >> TUTAJ << i >> TUTAJ <<

– Przestrzeń finansowa – wcale nie oznacza dużych pieniędzy. Pewnie, fajnie jest brać udział w drogich warsztatach rozwojowych czy studiach MBA. Ale to wcale nie znaczy, że żeby się rozwijać musisz mieć pieniądze. Można znaleźć wiele propozycji bezpłatnych. Chodzi też jednak o to, żebyś mogła korzystać od czasu do czasu z rzeczy, które są dla Ciebie przyjemnością. Fundować sobie luksus, sprawiający uczucie zadbania o siebie (nie tylko w kontekście fizycznym), uczucie, że odpoczywasz, że dajesz sobie coś przyjemnego. Możesz poczytać o tym >> TUTAJ << i >> TUTAJ <<

– Przestrzeń fizyczną – miejsce, w którym będziesz mogła robić to, co chcesz i jak chcesz bez konieczności konfrontowania się z opinią innych. Pisałam o tym >> TUTAJ <<

– Przestrzeń psychiczną – moim zdaniem najtrudniejsza do osiągnięcia, bo wymaga przejrzenia się w lustrze i spojrzenia sobie prosto w oczy. Stanięcia twarzą w twarz z samą sobą i przyznania się, że łatwiej jest narzekać na otoczenie i trudne warunki życia, niż wziąć sprawy w swoje ręce, spiąć tyłek i po prostu zacząć zmieniać siebie i swoje życie. Więcej na ten temat znajdziesz >> TUTAJ <<

Zapewnienie sobie czterech rodzajów przestrzeni osobistej jest podstawą, pierwszym krokiem w staraniach o bycie sobą. Bez tego każde działanie będzie tylko pracą pozorowaną i oszukiwaniem siebie.

18

ROLE ŻYCIOWE

BYĆ SOBĄ to odnaleźć wewnętrzną harmonię. Swoje miejsce wśród oczekiwań otoczenia. Znaleźć dobre dla Siebie miejsce wśród własnych potrzeb zawodowych, potrzeb najbliższego otoczenia oraz wewnętrznych potrzeb osobistych. Musisz odnaleźć najlepsze dla Siebie miejsce w życiu zawodowym, rodzinnym i osobistym. Żeby to było możliwe, musisz zacząć od określenia wszystkich ról, jakie pełnisz w swoim życiu. Pomoże Ci w tym ćwiczenie, które proponuję >> TUTAJ <<.

19

 

TRZY KLUCZOWE PYTANIA

Kiedy już stworzysz dla Siebie niezbędną przestrzeń, kiedy odnajdziesz wszystkie życiowe role, przyjdzie czas na prawdziwe zagłębienie się w siebie. Żeby BYĆ SOBĄ musisz odpowiedzieć na trzy kluczowe pytania. Te pytania pomogą Ci lepiej poznać i określić Siebie, a co za tym idzie, zdobyć motywację i wiarę w to, że warto BYĆ SOBĄ każdego dnia. A więc, musisz wiedzieć:

  1. KIM JESTEŚ? – znać swoje talenty i wady, wiedzieć, co sprawia Ci radość, a co smuci, co budzi Twój lęk oraz skąd bierzesz siłę, nadzieję i… po prostu rozszerzać swoją samoświadomość. Im więcej tym lepiej.
  2. KIM CHCESZ BYĆ? DOKĄD ZMIERZASZ? – jakie są Twoje marzenia, cele?
  3. JAK TAM DOTRZESZ? – czyli konkretny plan działania (co wcale nie oznacza, że niezmienny w czasie).

O tych kluczowych pytaniach pisałam >> TUTAJ <<.

20

 

PODSUMOWANIE

Tak więc, jak sama widzisz, Bycie Sobą to nie jest bułka z masłem. To wyrafinowany tort, ale wisienka, którą jesteś Ty sama… Hmmm… Nie ma chyba nic bardziej wyjątkowego i o bardziej wyśmienitym smaku! Czujesz to?

Stopniowo Babskie Tabu będę organizować tak, abyś mogła z łatwością odnajdywać posty i ćwiczenia dla każdego elementu mojego modelu. Postaram się też nawiązywać odrobinę do teorii nawiązujących do Bycia Sobą zaczerpniętych z psychologii (a może i filozofii?). Chcę wzbogacać ten blog o treści jak najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom, dlatego każda Twoja podpowiedź jest mile widziana!!!

Mam taki plan, żeby napisać książkę o tym, jak docierać do Bycia Sobą. Taki autocoachingowy kurs rozwijania siebie. Myślisz, że to dobry pomysł?

(od kwietnia 2016 książka jest dostępna!!! Jeśli powyższy model Cię zainteresował, możesz poznać go bliżej i wykonać ćwiczenia związane z jego elementami. W tym celu zajrzyj do ebooka „Odpuść sobie! Przewodnik dla kobiet, które chcą żyć po swojemu”.)

A tymczasem nie obijaj się, tylko

rusz tyłek i BĄDŹ SOBĄ!

Podpis Kasia

 

Share Button