Wielokrotnie natykam się na dyskusje na temat definicji coachingu. Poszukują jej coachowie, klienci i osoby chcące lepiej zrozumieć fenomen coachingu. Definicji coachingu można znaleźć wiele, ale nigdzie nie natknęłam się na na materiał, który zbierałby większość z nich w jednym miejscu. Dlatego jakiś czas temu postanowiłam przygotować prezentację, w której przytaczam najbardziej popularne na polskim rynku definicje coachingu przygotowane przez szkoły coachingowe oraz najczęściej cytowanych ekspertów zajmujących się coachingiem.

 Zanim przejdziemy do rzeczy, chciałabym zwrócić uwagę na dwa aspekty:

DEFINICJA COACHINGU a RODZAJE COACHINGU

 Wrzucając w wyszukiwarkę „definicja coachingu” otrzymujemy wynik 76 600 haseł. Natomiast wpisując „rodzaje coachingu” wyników mamy aż 274 000! Już te liczby pokazują, że definicja i rodzaj to nie to samo. Oddzielone hasło „coaching” z definicji jest dużo bardziej szerokie, a rodzajów coachingu jest wiele. Wszystkie rodzaje coachingu możemy podzielić na trzy główne grupy. Oto one:

  • ze względu na grupę docelową (np. coaching dla artystów czyli art-caoching, coaching menedżerów)
  • ze względu na obszar pracy (np. coaching holistyczny, coaching kariery, life coaching czy business coaching)
  • ze względu na metody pracy (np. artecoaching)

Rodzaje coachingu będą natomiast tematem jednego z kolejnych artykułów w tym cyklu.

 

HR WISDOM KEEPER czyli co?

HR Wisdom Keeper to blog i marka, które stworzyłam w 2011 roku, a po kilku latach odstawiłam na półkę. Na pewien czas, bo już niedługo powrócę i do tej aktywności 🙂 HRWK to miejsce, którego celem jest propagowanie wiedzy i najlepszych praktyk HRowych. Jako doświadczony ekspert HRowiec – rozwojowiec 🙂 potrzebowałam stworzyć miejsce, gdzie będę mogła dzielić się moim podejściem do HRowych tematów, rekomendować miejsca i narzędzia, które cenię itp. Wspominam tu o tym, dlatego, że ważne jest dla mnie, aby wyjaśnić, że materiał, który zobaczysz poniżej, przygotowałam już jakiś czas temu właśnie pod marką HRWK.

 

Ale co z tą DEFINICJĄ COACHINGU?

Patrząc na poniższą prezentację, miej na uwadze słowa Mike’a Collinsa:

Treść definicji coachingu zależy od tego, kto ją formułuje i komu ma ona służyć oraz jaką reakcję chcielibyśmy wywołać u odbiorcy.

To dlatego w mojej prezentacji zawarłam wg mnie definicje najważniejsze i najcenniejsze, ale to nie oznacza, że znajdziesz tu wszystkie możliwe. Ale już nie przedłużając, oto i prezentacja 🙂

 

Czy przytoczone definicje przybliżają Ci istotę coachingu?

Która najmocniej przekonuje Cię do skorzystania z tej formy wsparcia?

Jakie są Twoje przemyślenia na temat definicji coachingu?

 

 

Jeśli chcesz wspólnie ze mną rozwijać ten projekt, napisz mi, jakie pytanie związane z coachingiem nurtuje Cię najbardziej, a ja odpowiem na nie w jednym z kolejnych artykułów.

Z ciekawością czekam na Twoje pytania i komentarze!

X

A tymczasem pamiętaj, że

 

ROZWÓJ NIE BOLI!

Sięgaj gwiazd i uwierz, że masz skrzydła, które poniosą Cię wszędzie tam, gdzie tylko zapragniesz.

 

artecoaching warszawa Katarzyna Bogusz-Przybylska ARTECOACH (podpis)

X

X

Share Button