Wychowałaś się w Polsce? W takim razie, z dużym prawdopodobieństwem dorastałaś, uczyłaś się i byłaś wychowywana w środowisku, w którym na porządku dziennym było nakłanianie do zauważania obszarów nie dość dobrze rozwiniętych (często zwanych wadami lub słabymi stronami) i przymuszanie do rozwoju w tych właśnie obszarach. Jak często w dzieciństwie pomimo braku talentu, albo po prostu sympatii do jakiejś dziedziny, byłaś przymuszana do jej rozwoju? Jak często doświadczasz podobnych sytuacji w dorosłym życiu? Oto ciąg dalszy artykułu z poprzedniego tygodnia.

KIEDY NIE SKUPIASZ SIĘ NA SWOICH PASJACH I TALENTACH JESTEŚ ZUPEŁNIE INNĄ OSOBĄ

Kiedy nie masz możliwości rozwijania swoich pasji i talentów, nie jesteś w stanie zaangażować się w swoją pracę i działania. Jak możesz się wtedy czuć?

– wstajesz rano i nie masz siły ani ochoty iść do pracy

– masz więcej negatywnych niż pozytywnych interakcji ze współpracownikami i klientami

– nie angażujesz się w budowanie relacji z klientami

– narzekasz na swoją pracę i firmę do rodziny, przyjaciół i znajomych

– masz znacznie słabsze osiągnięcia

– brakuje ci kreatywności, pozytywnych emocji i pozytywnego myślenia w kontekście pracy

 

Nie muszę chyba wspominać, jak takie samopoczucie przekłada się na twoje zdrowie i życie poza pracą?

Badania Gallupa pokazały, że kiedy skupiasz się na rozwijaniu swoich talentów i pasji, wzrasta twoja pewność siebie, łatwość podejmowania decyzji, nadzieja na lepsze jutro, oraz życzliwość dla innych.

 

NA ODNALEZIENIE TALENTU NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO

Koniec końców prawda jest taka, że każdy z nas jest utalentowany w jakiejś dziedzinie. Nawet, jeśli w ciągu swojego życia nie miałaś możliwości rozwijać swoich pasji, one nadal w tobie są. Nawet jeśli przez całe życie uczyłaś się księgowości, ale w dzieciństwie marzyłaś o dziennikarstwie – twój talent pisarski nadal w tobie drzemie. Możemy pracować nad naszymi słabymi stronami przez lata, jednak nigdy nie osiągniemy w nich takiej perfekcji, do jakiej z łatwością dojdziemy skupiając się na prawdziwych pasjach i talentach.

Kiedy skupiamy nasze wysiłki i energię na rozwoju naszych naturalnych talentów, pojawia się niezwykła przestrzeń do wzrostu!

Możliwość rozwijania naszych pasji i talentów jest znacznie ważniejsza dla osiągnięcia sukcesu niż stanowisko, rola czy wynagrodzenie.

 

DLACZEGO WIĘC TAK MAŁO LUDZI ŻYJE W OPARCIU O PASJĘ I TALENTY?

Gdyby to było takie proste… – powiesz. I słusznie!

Badania Gallupa pokazały, że znacząca większość badanych osób jest nieświadoma bądź nie potrafi opisać ich własnych talentów (często także talentów osób wokół). Większość z nas z łatwością wymieni obszary swojej ekspertyzy, ale już odpowiedź na pytanie o naturalne talenty, wymaga dłuższej chwili zastanowienia.

 

CZYM JEST TALENT?

Wiele osób nie buduje życia wokół swoich talentów, gdyż nie wie, czym talent jest. Ponownie odwołując się do badań Gallupa, talenty są bardzo mocno powiązane z osobowością i praktycznie niezmienne w ciągu całego życia.

Budowanie mocnych stron w oparciu o talenty również wymaga pracy. Jednak ta praca przychodzi łatwiej, przynosi więcej przyjemności i znacznie szybciej daje bardziej spektakularne efekty niż praca nad obszarami, które naturalnym talentem nie są.

TALENT (naturalny sposób myślenia, czucia, zachowania)

x INVESTMENT (czyli inwestycja, czas na ćwiczenie, rozwijanie umiejętności, budowanie bazy wiedzy)

= MOCNA STRONA (możliwość ciągłego osiągania najbliższych ideałowi wyników)

 

 

ZAKOŃCZENIE

Każda z nas jest wyjątkowa. Ty również. Nawet, jeśli jesteśmy utalentowane w tych samych obszarach, nasze zdolności pozostają unikatowe i niepowtarzalne. To dlatego nasze talenty sprawiają, że bez względu na to kim jesteśmy, ile mamy lat i gdzie mieszkamy – możemy wyróżnić się w tłumie.

Jeśli więc chcesz zmienić swoje życie na lepsze, poczuć większy jego sens i satysfakcję – musisz podjąć działania, które doprowadzą Cię najpierw do odkrycia Twoich najsilniejszych talentów, a potem zacząć je wykorzystywać w życiu zawodowym i osobistym.

Każda osoba ma potencjał do osiągnięcia sukcesu w specyficznej dziedzinie. Kluczem do skutecznego rozwoju jest budowanie na tym, kim jesteśmy naprawdę, w głębi serca. Budowanie na naszych pasjach, talentach i najmocniejszych stronach.

Nie możesz być wszystkim, co cobie wymyślisz, ale możesz być kimś znacznie więcej, niż jesteś w tej chwili.

 

  • KAŻDY MA TALENTY, KTÓRE TYLKO CZEKAJĄ NA ODKRYCIE
  • ZDECYDOWANIE ZA DUŻO LUDZI SPĘDZA ŻYCIE PODĄŻAJĄC W NIEODPOWIEDNIM DLA NICH KIERUNKU, NIE ODKRYWAJĄC SWOICH NAJWIĘKSZYCH NATURALNYCH TALENTÓW I PASJI
  • NASZE NATURALNE TALENTY I PASJE – RZECZY, KTÓRE KOCHAMY ROBIĆ – TOWARZYSZĄ NAM NIEZMIENNIE PRZEZ CAŁE ŻYCIE

 

 

 

 

I co myślisz o takim podejściu do rozwoju?

Jaki jest twój największy talent?

Napisz o nim w komentarzu!

A jeśli nie czytałaś jeszcze pierwszej części tego artykułu, koniecznie zajrzyj >>TUTAJ<<

 

I pamiętaj, bez względu na to, jaki talent drzemie w Tobie,

 

Jesteś wyjątkowa.

Nie daj sobie wmówić, że masz być taka jak wszyscy.

rusz tyłek i BĄDŹ SOBĄ!

 

artecoaching warszawa Katarzyna Bogusz-Przybylska ARTECOACH (podpis)


Zdjęcie w nagłówku: freedigitalphotos.net/marina

Share Button