Kiedy otrzymałam propozycję z wydawnictwa Znak, aby zrecenzować nową książkę o nawykach, pomyślałam: no tak, kolejny amerykański poradnik, który na trzystu stronach zamyka cudowną receptę na całe zło tego świata. Na szczęście propozycję przyjęłam, dzięki czemu mogłam zweryfikować swój pogląd i przekonać się, że książka Gretchen Rubin „LEPIEJ! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”, ze szczęściem ma realnie mniej wspólnego niż z bardzo praktycznym podejściem do pracy nad nawykami, o których ostatnio jest bardzo głośno w rozwojowym świecie.

Do książki podeszłam z dużym sceptycyzmem i niechęcią. Cóż bowiem odkrywczego można jeszcze napisać o nawykach i ich zmienianiu? Cóż przełomowego? Przecież porad na to, jak zmienić swoje nawyki, jak nad nimi pracować było już mnóstwo!

A jednak. Muszę przyznać, że doznałam cudownego rozczarowania, bo autorka podchodzi do nawyków z zupełnie innej perspektywy. Takiej, która jest niezwykle spójna z moimi przekonaniami i tym wszystkim, do czego zachęcam Was w ramach Babskiego Tabu.

Dlaczego warto przeczytać książkę: „Lepiej! 21 strategii by osiągnąć szczęście”?

POWÓD 1: Bardzo dobre merytoryczne podstawy

Tak, tak, wiem, że zanudzanie wynikami badań naukowych każdego może uśpić w piętnaście sekund (i nie raz zasypiałam z nosem w poradnikach). Tu jest inaczej. Rubin daje minimum wiedzy naukowej, ale w tak przystępny sposób, że to w ogóle nie boli.

POWÓD 2: Książka pomaga poszerzyć samoświadomość i to w oparciu o konkretny model czterech tendencji przeznaczenia

Alleluja!!! Nareszcie ktoś napisał książkę o tym, że aby zmienić nawyk, wcale nie trzeba zmieniać siebie! Jak więc tego dokonać? Dzięki samopoznaniu. Kiedy lepiej rozumiesz siebie, trafniej dobierasz skuteczne dla siebie formy rozwoju, pracy i działania. Żyjesz po swojemu, po swojemu osiągasz cele i… po swojemu zmieniasz nawyki! A wszystko to idzie sprawniej, jeśli znasz swoją dominującą tendencję przeznaczenia. Nazwa bardzo górnolotna, a kryje się za nią po prostu Twoje podejście do realizacji różnych zadań. Najważniejsza informacja jest taka, że podejście to jest tak głęboko zakorzenione w naszej osobowości, że nie da się go zmienić. A skoro się nie da, to trzeba się nauczyć wyciągnąć z niego to, co najlepsze. Książka Rubin pokazuje, jak to zrobić w kontekście pracy nad nawykami.

POWÓD 3: Czytasz i wiesz

Książka została napisana tak, że czytelnik najpierw poznaje siebie lepiej w różnych kategoriach opisu pewnych cech osobowości, by potem dowiedzieć się, jak szeroki jest wachlarz możliwych działań, z którego może wybierać te, które są indywidualnie najodpowiedniejsze. Kończąc lekturę książki będziesz wiedziała, jakie metody pracy nad nawykami są skuteczne w Twoim indywidualnym przypadku i dlaczego. To nie jest książka wypełniona po brzegi narzędziami i ćwiczeniami, których nigdy nie wykonasz. Za to czytając poszerzasz samoświadomość, proces dzieje się samoistnie w trakcie czytania, a „po godzinach” nie musisz robić właściwie nic, bo już wiesz co i jak masz robić.

POWÓD 4: Bardzo lubię testy i narzędzia pomagające zgłębić własną osobowość.

A Rubin takie narzędzie stworzyła. Do tego jest ono dostępne po polsku zupełnie za darmo. Krótki kwestionariusz pozwala odkryć, która z 4 tendencji przeznaczenia jest dominująca w Twoim przypadku. W krótkim raporcie otrzymujesz dokładny opis odpowiadającego Ci profilu.

Test dostępny jest >>TUTAJ<<

POWÓD 6: Książki nie czyta się łatwo

Tak, dobrze przeczytałaś. Wcale nie jest łatwo przeczytać tej książki i to jest bardzo duża zaleta. Większość poradników można przeczytać w 2-3h. Odstawiamy je potem na półkę i zapominamy o tym, że obiecałyśmy sobie przecież wykonać wszystkie ćwiczenia zawarte w poradniku. Z książką „Lepiej!” jest inaczej. Ona od razu zmusza do myślenia (to trochę podobnie do lektury „Biegnącej z wilkami” Pinacoli Estes). Czytasz i od razu zaczynają drgać w Tobie te struny, o których istnieniu zapomniałaś albo nie wiedziałaś. I to naprawdę daje tej książce moc.

A ze szczęściem książka wspólny mianownik znajduje w tym sensie, że przekonuje, że kluczem do lepszego życia jest zrozumienie i akceptacja siebie. Potem dopiero dzieją się cuda! 😉

Nie zachęcam Cię do przeczytania tej książki, bo jeśli powyższe powody Cię nie przekonały, to prawdopodobnie takiej akurat lektury nie potrzebujesz. Natomiast, zapraszam Cię do konkursu, w którym możesz wygrać książkę Gretchen Rubin „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”. Na czym polega konkurs?

 

KONKURS!!!

TWOJE ZADANIE KONKURSOWE:

  1. Narysuj siebie w swoim wymarzonym, idealnym życiu. Pamiętaj, że nie jest ważne, czy umiesz rysować, czy też nie. Zapraszam Cię do wyjścia poza strefę komfortu i poświęcenia chwili tylko dla siebie 🙂
  2. Zrób test Gretchen Rubin i poznaj Swoją tendencję przeznaczenia (test dostępny >>TUTAJ<<).
  3. Załącz zdjęcie Twojego rysunku w komentarzu pod tym postem a w treści komentarza napisz, jaka dominująca tendencja znalazła się w Twoim wyniku testu.
  4. Czekaj na wyniki i ogłoszenie lauratów!

PRZEBIEG KONKURSU:

  1. Zgłoszenia do konkursu są zbierane od momentu publikacji tego artykułu na blogu do godziny 23:59 10 lutego 2016.
  2. Wyniki zostaną ogłoszone 14 lutego 2016 na stronie www.BabskieTabu.pl oraz na fanpage’u Babskiego Tabu na Facebooku.
  3. Nagrodą w konkursie są 3 książki Gretchen Rubin „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”.
  4. Zwycięzcami konkursu będą 3 kobiety wyłonione przez organizatora konkursu drogą losowania.
  5. Szczegółowy regulamin konkursu można przeczytać >>TUTAJ<<

 

rusz tyłek i BĄDŹ SOBĄ!

WYNIKI KONKURSU:
W konkursie udział wzięło 13 Czytelniczek. W drodze losowania maszyna losująca widoczna na załączonych zdjęciach wybrała trzy zwyciężczynie, które otrzymają książkę Gretchen Rubin „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”, a są to:
– ANNA JAKONCZUK-STEPANIUK
– KAMILA
– SYLWIA P.

Z laureatkami skontaktuję się mailowo, a wszystkie uczestniczki konkursu otrzymają dodatkowo ode mnie prezent niespodziankę – bezpłatny dostęp do mojego kursu on-line KRÓTKI KURS AKCEPTACJI SIEBIE, który już niedługo ujrzy światło dzienne! Wszystkim serdecznie dziękuję, a laureatkom gratuluję!!!
Lepiej! 21 strategii wyniki konkursu

Share Button