zatrzymajmy nienawiść język nienawiści terapia TSR Katarzyna Bogusz-Przybylska

Podcast BT#5: Zatrzymajmy nienawiść!

13 stycznia 2019 podczas 27. Finału WOŚP nożownik zaatakował Prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, który dzień później zmarł. Ja również nie umiem przejść obok tej tragedii obojętnie. Ja też mam ochotę krzyczeć do otaczających mnie ludzi, by przejrzeli na oczy i przestali krzywdzić siebie nawzajem. W tym odcinku podcastu nie krzyczę, ale przypominam badania, które pokazują, że jeśli nie zaczniemy działać w imię dobra, jeśli nie zatrzymamy fali nienawiści, która się rozpędziła – być może jutro, pojutrze to my sami chwycimy za nóż…

„Nie przesadzajmy, nie panikujmy, to nie możliwe…”

Tak, długo próbowałam wierzyć, że świat sam wyrówna rachunki i odzyska równowagę. Ale świat to także ludzie. Świat to także ja i Ty. Może więc czas wziąć odpowiedzialność i uznać, że jeśli nie zaangażujemy się wszyscy, jeśli nie zbudujemy masy krytycznej dobra, to na świecie nic się nie zmieni i nadal będziemy pędzić coraz szybciej w stronę…. no właśnie, w stronę czego?

Czas spojrzeć faktom w oczy.
I Ty i ja tworzymy rzeczywistość. I Ty i ja niczym nie różnimy się od tych, z którymi nam nie po drodze. Każdy z nas jest inny, ma inną życiową drogę, inne doświadczenia. Ta różnorodność doprowadziła nas do różnych przekonań, poglądów, wierzeń. Wbrew temu, w co chcielibyśmy wierzyć, badania psychologiczne udowadniają, że w każdym z nas jest ziarno nienawiści. Że wystarczy stworzyć odpowiednie warunki, abyśmy i my skoczyły do gardeł innym ludziom… być może nawet z nożem…

Psychiki nie da się oszukać. A my wszyscy mamy bardzo trudną pracę domową do odrobienia. Każdy z nas powinien podjąć decyzję, czy pozwoli, by naszym najbliższym otoczeniem kierowały odruchy i zbiegi okoliczności, czy też dołączy do budowania masy krytycznej, która stawi czoła i pokona rosnącą wokół nas nienawiść.

W 5-tym odcinku Podcastu Babskie Tabu opowiadam o dwóch najbardziej znanych i najbardziej przerażających badaniach psychologicznych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. Opowiadam też o tym, z jakich poziomów składa się Piramida Nienawiści stworzona przez Gordona Allporta – wybitnego psychologa społecznego. Podcastu posłuchasz na platformach podcastowych takich jak Spreaker czy iTunes (ale także na wielu innych) oraz na YouTube.


Wiem, śmierć Prezydenta Adamowicza wzruszyła nas wszystkich, zatrzymała na moment. Jeśli czujesz potrzebę, by podzielić się Twoimi przemyśleniami na temat ostatnich wydarzeń i związanym z nimi językiem nienawiści – zostaw komentarz pod postem.

A jeśli chciałabyś spotkać inne kobiety, które pracują nad akceptacją siebie, które również poszukują swoich wewnętrznych wartości – dołącz do mojej grupy na Facebooku i Zostań Babką WielkoMocną. Spotkasz tam inne kobiety, które czują podobnie jak Ty.

Rozejrzyj się! Może wśród Twoich znajomych są osoby, które marzą, ale nie działają – udostępnij im ten tekst. Może właśnie tego artykułu potrzebują, by pozbyć się lęku i zacząć być po swojemu?

Pamiętaj, jesteś wystarczająca taka jaka jesteś.

BĄDŹ PO SWOJEMU
i nie daj sobie wmówić, że masz być taka jak inne!

artecoaching warszawa Katarzyna Bogusz-Przybylska ARTECOACH (podpis)

 

 

zdjęcie w nagłówku: canva.com

Share Button