Na czym polega Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach?

utworzone przez | wrz 20, 2023


TSR to rodzaj psychoterapii, który skupia się na poszukiwaniu i wdrażaniu rozwiązań dla obecnych problemów, zamiast analizować przeszłość lub skupiać się na problemach samych w sobie.

TSR jest oparta na założeniu, że klienci posiadają zasoby i zdolności do rozwiązywania swoich problemów, a zadaniem terapeuty jest pomóc im odkryć te zasoby i wykorzystać do osiągnięcia pożądanych celów.

Oto kilka kluczowych aspektów terapii TSR:


✨Skupienie na celach i rozwiązaniach✨
W TSR terapeuta pomaga klientowi określić konkretne cele i rozważa sposoby ich osiągnięcia. Terapeuci zadają pytania, które pomagają klientom myśleć o możliwych rozwiązaniach, a nie tylko analizować problemy. Określenie celu czyli tak zwanej preferowanej przyszłości nadaje kierunek pracy w relacji terapeutycznej i pomaga skupić się na tym, co pomoże klientowi dotrzeć do wymarzonego punktu.

✨Skoncentrowanie się na teraźniejszości✨ TSR koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości, a nie na przeszłości. Nie ma wywodzenia problemów z dzieciństwa ani długotrwałej analizy przeszłości. Terapeuci pracują z klientami, aby rozwiązać bieżące problemy i wypracować strategie na przyszłość. Jeśli sięgamy do przeszłości to po to, by znaleźć w niej zasoby, zastanowić się, czego nas nauczyły dotychczasowe doświadczenia i jak możemy to wykorzystać dla osiągnięcia obecnych celów.

✨Wzmocnienie zasobów klienta✨ Terapeuci TSR zakładają, że klienci posiadają wewnętrzne zasoby i umiejętności, które mogą być wykorzystane do rozwiązania problemów. Terapeuci pomagają klientom odkryć te zasoby i rozwijać umiejętności potrzebne do radzenia sobie z trudnościami.

✨Rozwiązania „małymi krokami”✨ W TSR często stosuje się podejście „małych kroków” lub „małych zmian”, co oznacza, że klienci pracują nad niewielkimi zmianami w swoim życiu, które prowadzą do osiągnięcia większych celów.

Terapia TSR jest często używana w pracy z osobami doświadczającymi problemów takich jak stres, depresja, lęki, problemy w relacjach czy uzależnienia. Jest to podejście, w którym terapeuta współpracuje z klientem i pomaga przekierować uwagę z myślenia o problemach na szukanie rozwiązań i rozwijanie konstruktywnych strategii działania. Terapia TSR jest znana z tego, że jest stosunkowo krótka i skoncentrowana na wynikach, co jest atrakcyjne dla osób szukających krótkoterminowej pomocy terapeutycznej.

Pamiętaj, #wiedzanieboli!

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych, niech Twoi znajomi również wiedzą o moim cyklu #TSRbeztabu, w ramach którego w prostych słowach odpowiadam na pytania z zakresu psychologii, psychoterapii i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

 

zdjęcie w nagłówku: canva.com

Nazywam się Kasia Bogusz-Przybylska i jestem twórczynią Babskiego Tabu.

Jako terapeutka i coach wspieram kobiety w odbudowaniu akceptacji siebie. Dzięki niej odzyskują odwagę, pewność siebie i poczucie własnej wartości. Przeprowadzę Cię przez proces wewnętrznej przemiany, dzięki któremu zmienisz frustrację w akceptację siebie, a wewnętrzny chaos w poczucie spokoju i spełnienia. Zadaję pytania, które pomogą Ci zaakceptować siebie i bez poczucia winy poczuć, że jesteś wystarczająca taka jaka jesteś, byś odzyskała odwagę do bycia po swojemu każdego dnia. Pracuję w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach (PSR, TSR).

Moje motto: jesteś wystarczająca – taka jaka jesteś. Bądź po swojemu! 
<dowiedz się więcej o mnie>

lub umów się na spotkanie korzystając z zakładki <KONTAKT>
 

Exit mobile version