Gdy ziszczają się czarne scenariusze

utworzone przez | lut 24, 2022

Bardzo smutny, przerażający dzień… Dzień, który jest kolejnym krokiem konsekwentnie realizowanego planu.

To nie jest czas na skupianie się na własnych emocjach. To nie jest czas, by modlitwą czy deklaracjami wsparcia uciszać poczucie winy i uspokajać lęk.

Wojna na Ukrainie trwa od 8 lat. Świat i Europa niewiele w tym temacie zrobiły. Zawirowania ekonomiczne, gospodarcze, brak stabilności – to wszystko wzmaga się od lat. Podobnie jak od lat nie jest tajemnicą, jak ogromne środki Rosja wyłożyła na działania dezinformacyjne i wzmacnianie chaosu w mediach społecznościowych. To wszystko jest sysemem naczyń powiązanych.

Tak, nasze emocje są ważne.
Tak, nasz lęk i bezradność będą jeszcze większe.
Tak, do naszych oczu i uszu będą docierać różne pozornie uspokajające informacje, miłe dla oka i ucha, bo kojące trudne emocje.

Nie, nie wolno skupić się wyłącznie na własnych emocjach. A na pewno nie za długo.
Nie, lęk i bezradność nie mogą być wymówką do braku działania w kierunku sensownego wsparcia.
Nie, nie są wystarczające zachęty do tego, by być spokojnym, uśmiechać się, szerzyć miłość, modilć się i medytować w intencji pokoju.

Sytuacja na Ukrainie będzie coraz trudniejsza. To, czego potrzebujemy to dowiadywać się, jakiego realnego wsparcia potrzebują nasi sąsiedzi. Potrzebujemy wsparcia dla czterech milionów Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce, a których rodziny zostały na Ukrainie i doświadczają namacalnie tego, co tam się dzieje.

Ta wojna nie jest TAM. Ta wojna jest TU, tuż za naszymi drzwiami. Gdy nad głową słyszysz ryk wojskowych samolotów, a za oknem dym po bombardowaniach niedalekich jednostek, gdy pod aptekami, sklepami spożywczymi i bankomatami rosną kolejki, słowa wsparcia i solidarności niewielką mają wartość.

Co możemy zrobić?

Uważać na przekazy prorosyjskie w sieci. Blokować i zgłaszać wszystko, co ma znamiona rosyjskiej propagandy. Uważać na cyberataki. Szukać i wspierać organizacje, które szykują miejsca dla ukraińśkich uchodźców, które przygotowują się do niesienia wsparcia humanitarnego (patrz komentarz pod postem). Rozmawiać ze znajomymi osobami z Ukrainy – tymi, które są na Ukrainie, ale też tymi, które mieszkają w Polsce. Pytać, jakiego REALNEGO wsparcia potrzebują. Wachlarz działań jest naprawdę szeroki. Mamy jak się zaangażować, nie musimy uciekać do działań pozorowanych.

Pamiętaj, jesteś wystarczająca taka jaka jesteś.

BĄDŹ PO SWOJEMU
i nie daj sobie wmówić, że masz być taka jak inne!

 

Nazywam się Kasia Bogusz-Przybylska i jestem twórczynią Babskiego Tabu.

Wspieram kobiety w odzyskiwaniu odwagi, pewności siebie i poczucia własnej wartości. Przeprowadzę Cię przez proces wewnętrznej przemiany, dzięki któremu zmienisz frustrację w akceptację siebie, a wewnętrzny chaos w poczucie spokoju i spełnienia. Jako terapeutka i coach zadaję pytania, które pomogą Ci zaakceptować siebie i bez poczucia winy poczuć, że jesteś wystarczająca taka jaka jesteś, byś odzyskała odwagę do bycia po swojemu każdego dnia.

Moje motto: jesteś wystarczająca – taka jaka jesteś. Bądź po swojemu! 
<dowiedz się więcej o mnie>

 

Share Button