Dbaj o granice

utworzone przez | mar 3, 2023

Szef, który kolejny raz dzwoni w piątkowy wieczór z tematem niecierpiącym zwłoki.

Siostra, która krytykuje Twoje metody wychowawcze pod przykrywką życzliwej porady.

Sąsiad miłośnik majsterkowania, który każdego popołudnia hałasuje za ścianą rujnując Twoją szansę na odpoczynek.

Ile razy doświadczyłaś tego, że ktoś naruszał Twoje osobiste granice?
Kiedy ktoś uderzał z całą mocą w Twoje wewnętrzne wartości?

Jak wtedy reagujesz?
Jesteś uległa czy asertywna? A może z determinacją walczysz o swoje?

JAK ROZPOZNAĆ PRZEKROCZENIE GRANIC?

Granice są z nami zawsze i wszędzie. Na wszystkich obszarach naszego życia. Cielesne, emocjonalne, terytorialne itd. Praca, dom, współpracownicy, rodzina, znajomi, nieznajomi – w każdym obszarze życia i w każdej relacji możesz doświadczyć naruszania Twoich granic. Kiedy zaczynają w nas buzować nieprzyjemne emocje – możesz mieć pewność, że sytuacja bądź osoby biorące w niej udział mniej lub bardziej naruszyły Twoje granice.

Strażnikami Twoich granic są Twoje wewnętrzne wartości. To jeden z powodów, dla których warto swoje wartości poznać. (Na mojej stronie www .BabskieTabu.pl – link w komentarzu – możesz pobrać proste ćwiczenie, które pomoże Ci określić Twoje wewnętrzne wartości).

To wartości pokazują Ci, co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze, a gdy znajdziesz się w sytuacji, gdy wartość jest niezaspokojona – pojawia się luka, która jest źródłem nieprzyjemnych emocji (smutek, gniew, rozczarowanie itp.). Im więcej Twoich wartości dotyka sytuacja bądź osoba – tym silniejsze emocje odczuwasz.

Pokażę Ci to na przykładzie.

Jedną z moich wewnętrznych wartości jest GODNOŚĆ.

Godność oznacza dla mnie świadomość własnych granic, szacunek do siebie i swoich wartości. To odwaga i siła do bronienia tego, co dla nas ważne. Do zabierania głosu w istotnych dla nas sprawach. To podążanie za swoimi wartościami. Pozwala iść przez życie z podniesioną głową i bez wstydu patrzeć w lustro. Jednym z obszarów, kiedy moja godność bywa naruszana jest obszar wynagradzania mojej pracy.

Zanim odkryłam, że to właśnie naruszenie poczucia godności doskwiera mi, gdy za moją pracę oczekiwałam zbyt niskich stawek albo świadczyłam ją w barterze – nauczyłam się adekwatnie wyceniać moje usługi. W konsekwencji zaczęłam też inaczej postrzegać sytuacje, w których negocjuję wynagrodzenie z firmami, dla których obecnie świadczę usługi. Wiem z doświadczenia w pracy w korporacji, ile stresu i nieprzyjemnych emocji doświadczamy w sytuacjach negocjowania wynagrodzeń czy podwyżek. Pamiętam, jak nie potrafiłam powiedzieć szefowi, że uważam, iż zarabiam za mało. Pamiętam ile lęku kosztowało mi podejmowanie rozmów o podwyżce, gdy okazało się, że zarabiam znacznie mniej niż inne osoby na podobnych stanowiskach w ówczesnej korporacji. Kilka lat temu zrezygnowałam ze współpracy z firmą, która za to, co robiłam płaciła dużo dużo mniej niż było warte na rynku i względem realnych finansów, jakie tej firmie przynosiłam. Dziś wiem, że praca poniżej akceptowanego przeze mnie wynagrodzenia nie przyniesie mi żadnej satysfakcji i nie jest warta zachodu, bo bardzo szybko zacznę czuć frustrację. Dziś wiem, że w zetknięciu z osobą, która podczas negocjacji cenowych ewidentnie próbuje mnie oszukać w mało spójny sposób próbując mnie przekonać do obniżenia ceny za moje usługi – lepiej jest zrezygnować ze współpracy niż zdecydować się na nią tylko dlatego, że przyniesie „jakieś” pieniądze. Dziś wiem, że nie tylko pieniądze są wartością, ale także mój czas i spokój psychiczny. Dziś wiem, że nieadekwatne wynagrodzenie za moją pracę godzi w moją godność.

Wiem, są sytuacje, w których każda praca jest lepsza niż żadna. Ale w takich sytuacjach, na pierwszy plan wysuwają się takie wartości jak BEZPIECZEŃSTWO czy RODZINA. To od Ciebie zależy, które wartości bierzesz pod uwagę podejmując decyzję, a na które jesteś gotowa przymknąć oko. Źle dzieje się natomiast wtedy, gdy Twoje reakcje na przekraczanie granic są wywołane lękiem czy nieświadomością. Siła płynie ze znajomości siebie.

Dlatego tak często zachęcam do poznania własnych wewnętrznych wartości, bo mają one przełożenie na wiele aspektów naszego życia. One są podstawą naszych wyborów. Jeśli tych wartości nie znasz – Twoje wybory są mniej świadome, a co za tym idzie – najczęściej mocno dla Ciebie niewygodne. Kiedy wiesz, ze względu na jakie wartości postanawiasz zgodzić się na przekroczenie jakiejś Twojej granicy – frustracja i stres są minimalne. Kiedy wiesz, której ze swoich wewnętrznych wartości bronisz, masz więcej odwagi i determinacji. Czujesz się bardziej pewna siebie i zdecydowana. I nawet jeśli po drugiej stronie znajdzie się osoba, która nie przyjmie Twoich argumentów – Ty będziesz się czuła nadal bardzo dobrze, bo staniesz w obronie swoich granic. W konsekwencji czujesz większy spokój i wewnętrzne szczęście.

Więc jak, poznałaś już swoje wartości?
Masz odwagę stawać w obronie własnych granic?

A jeśli czujesz, że utknęłaś w martwym punkcie i nie możesz ruszyć do przodu. Nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że nie masz nikogo – możesz sięgnąć do mojej grupy na FB i zostawić na niej anonimowy post. Ja i wiele innych kobiet, czekamy tam właśnie na ciebie! >>DOŁĄCZ DO GRUPY „ZAAKCEPTUJ SIEBIE”<<

Pamiętaj, jesteś wystarczająca taka jaka jesteś.

BĄDŹ PO SWOJEMU
i nie daj sobie wmówić, że masz być taka jak inne!

 

 

zdjęcie w nagłówku: canva.com

Nazywam się Kasia Bogusz-Przybylska i jestem twórczynią Babskiego Tabu.

Jako terapeutka i coach wspieram kobiety w odbudowaniu akceptacji siebie. Dzięki niej odzyskują odwagę, pewność siebie i poczucie własnej wartości. Przeprowadzę Cię przez proces wewnętrznej przemiany, dzięki któremu zmienisz frustrację w akceptację siebie, a wewnętrzny chaos w poczucie spokoju i spełnienia. Zadaję pytania, które pomogą Ci zaakceptować siebie i bez poczucia winy poczuć, że jesteś wystarczająca taka jaka jesteś, byś odzyskała odwagę do bycia po swojemu każdego dnia. Pracuję w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach (PSR, TSR).

Moje motto: jesteś wystarczająca – taka jaka jesteś. Bądź po swojemu! 
<dowiedz się więcej o mnie>

 

Share Button