Jak ważna jest dla Ciebie odpowiedzialność? Katarzyna Bogusz-Przybylska coaching on-line terapia TSR on-line

Jak ważna jest dla Ciebie odpowiedzialność?

ODPOWIEDZIALNOŚĆ
– Czy jesteś odpowiedzialna?
– Oczywiście!
– A po czym to poznajesz?
– Jak to po czym? Wstaję rano, szykuję dzieci do szkoły, siebie do pracy. Potem robię w ciągu dnia to, co należy – praca, dom, dzieci, rodzina. Staram się układać wszystko najlepiej jak potrafię nawet wtedy, gdy mi się nie chce, gdy jestem zmęczona albo chora.
– Czyli osoba odpowiedzialna to taka, która realizuje „pracowe” i domowe obowiązki?
– No tak… a nie?

A Ty po czym poznajesz, że osoba jest odpowiedzialna?

Niektórzy mówią, że człowiek odpowiedzialny wypełnia postawione przed nim obowiązki i zadania.

Inni, że to ktoś, kto dotrzymuje danego słowa i obietnic.

Są też tacy, dla których odpowiedzialność to uważność w codziennym życiu na to, jak nasze działania wpływają nie tylko na najbliższe otoczenie, ale też na szerszą perspektywę. To właśnie oni edukują, że odpowiedzialność to świadomość, jaki wpływ mamy na środowisko, na to, jak będzie wyglądał nasz kraj, nasza planeta i świat także wtedy, gdy nas już tu nie będzie.

Rozumiem odpowiedzialność bardzo szeroko. Dla mnie jest braniem życia w swoje ręce, podejmowaniem świadomych decyzji i ponoszeniem ich konsekwencji. To podążanie za swoimi wewnętrznymi wartościami wiedząc, że czasem będą góry do pokonania, czasem upadniemy, ale zawsze jesteśmy gotowi na to, co nas spotyka. Przyjmujemy to z pokorą i wiarą, że damy radę.

Odpowiedzialność to świadomość, że nic i nikt nie trwa wiecznie. To szacunek do zwierząt, do innych ludzi, do ich pracy, do przyrody, do wszystkiego, co nas otacza.

Odpowiedzialność zahacza o wszystkie elementy naszego życia. Tak, jest związana z tym, czy płacimy na czas rachunki, czy punktualnie trafiamy do pracy, czy nasze dzieci chodzą czyste, nakarmione i odpowiednio do pogody ubrane.

Odpowiedzialność to także ograniczanie swojego negatywnego wpływu na środowisko. Nie, nie wystarczy wrzucać śmieci do odpowiednich kontenerów – dziś odpowiedzialność to ograniczać maksymalnie produkcję odpadów. Zmniejszanie własnej konsumpcji – rozważenie, czy na pewno potrzebuję kolejny ciuch – a jeśli tak, to co zrobić z poprzednimi, żeby nie stały się kolejnym śmieciem zanieczyszczającym planetę? Odpowiedzialność to umówienie się z koleżanką z pracy na wspólne podróże z i do domu tak, aby nie mnożyć pustych praktycznie aut na ulicach. Odpowiedzialność to wreszcie protest, gdy rząd wyłącznie dla swoich prywatnych materialnych korzyści trwoni pieniądze podatników na bezsensowne niszczenie puszczy czy lasów na Mierzei Wiślanej.

Odpowiedzialność to szukanie wiedzy o tym, co nas otacza, o tym, co się wokół dzieje. Odpowiedzialność to podążanie za najważniejszymi wydarzeniami w kraju i na świecie. To szukanie faktów, wyłapywanie wśród szumu informacyjnego fake newsów i bazowanie na tym, co rzetelne i obiektywne. To budowanie swoich własnych opinii, bazujących na własnych doświadczeniach i wiedzy. To zaangażowanie w tematy istotne dla siebie, najbliższych i dla świata. To patrzenie długofalowe. Myślenie o konsekwencjach.

Odpowiedzialność to odejście od postawy: byle w moim garze było pełno, a nikt inny nie miał lepiej ode mnie. To świadomość, że wszystkie zasoby są ograniczone prawami natury i aby ktoś dostał, innemu trzeba zabrać. To zrozumienie, że to, co dziś spotyka mojego wroga – jutro może być moim udziałem. Odpowiedzialność to obecność na wyborach i oddanie głosu na tych, których postawy (a nie hasła z plakatów i wieców wyborczych) są najbliższe naszym wewnętrznym wartościom.

Odpowiedzialność to zauważanie drugiego człowieka. To traktowanie ludzi na równi. To wcale nie oznacza, że ze wszystkimi musimy się zgadzać. Bo odpowiedzialność to także świadomy udział w dyskusji, przedstawianie swojego punktu widzenia z wiarą, że nie musimy się we wszystkim zgadzać, żeby odnajdywać rozwiązania dobre dla wszystkich stron sporu. Odpowiedzialność to zaangażowanie w relacje z drugim człowiekiem. To unikanie oceny na rzecz ciekawości i pytania: a co jest dla ciebie ważne i jak ty to widzisz? To głośne mówienie NIE, gdy łamane są podstawowe prawa człowieka do równości, wolności i szacunku.

Odpowiedzialność to znajomość własnych wewnętrznych wartości i podążanie za nimi każdego dnia. To świadome wybory. To nie zamiatanie pod dywan nienawistnych haseł, hejtu i mowy nienawiści. To odpowiedzialność za własne słowa i działania. To branie życia w swoje ręce i nie czekanie, że coś spadnie z nieba, że ktoś da. To wykorzystywanie swoich talentów i mocnych stron tak, by poprawiać życie swoje własne i ludzi wokół siebie. Tych, którzy są – i tych, którzy będą…

A jak Ty definiujesz odpowiedzialność?
Jakie jeszcze elementy odpowiedzialność warto wziąć pod uwagę?
A jeśli chciałabyś spotkać inne kobiety, które pracują nad akceptacją siebie, które również zastanawiają sięnad tym, czy są wystarczająco odpowiedzialne – dołącz do mojej grupy na Facebooku i Zostań Babką WielkoMocną. Spotkasz tam inne kobiety, które czują podobnie jak Ty.

Rozejrzyj się! Może wśród Twoich znajomych są dziewczyny, które zastanawiają się, dlaczego brak im akceptacji siebie i poczucia własnej wartości – udostępnij im ten tekst. Może właśnie tego artykułu potrzebują, by pozbyć się frustracji i zacząć być po swojemu?

Pamiętaj, jesteś wystarczająca taka jaka jesteś.

BĄDŹ PO SWOJEMU
i nie daj sobie wmówić, że masz być taka jak inne!

artecoaching warszawa Katarzyna Bogusz-Przybylska ARTECOACH (podpis)

 

 

zdjęcie w nagłówku: pixabay.com

Share Button